Reklama zewnętrzna

Reklama zewnętrzna jest najstarszą formą komunikacji wizualnej.

Nośniki reklamy zewnętrznej cechuje duża różnorodność. Należą do nich bowiem witryny sklepowe, tablice reklamowe - billboardy, flagi, szyldy, plakaty, tablice informacyjne czy też reklama na środkach transportu.

Stosunkowo nowym zjawiskiem są reklamy na elementach otoczenia, gdzie nośnik staje się komunikatem. Reklamy takie wtapiają się w otoczenie, nadając przekazowi większą siłę niż plakaty czy tablice.

 

Tablice reklamowe - billboardy

Są najpopularniejszym i jednocześnie najbardziej uprzykrzonym medium reklamy. Stoją na każdym niezabudowanym terenie miejskim. Na poboczach ważniejszych tras komunikacyjnych. Wiszą na ścianach budynków, są nawet holowane na przyczepach.

Billboardowe kampanie reklamowe nierzadko wzbudzają wiele kontrowersji, co zresztą dla nich samych jest darmową reklamą, ponieważ im więcej mówi się o nich w środkach masowego przekazu, tym większa jest ich efektywność. Zapewne z tego powodu tablice reklamowe są bardzo częstym medium wspierającym działania public relations i kampanie budowania wizerunku firmy.

 

Reklama na środkach transportu

Nośnikiem reklamy na środkach transportu są przede wszystkim autobusy, tramwaje, samochody floty firmowej i tablice na dachach taksówek. W niektórych krajach instaluje się je również na wagonach kolejowych. Podstawowym materiałem podłoża takiej reklamy jest folia monomeryczna, folia wylewana i folia One Way Vision (OWV). Nośniki te mają w zasadzie takie same wady i zalety jak stacjonarne tablice reklamowe. Podstawowe różnice wynikają w zasadzie z faktu przemieszczanie się reklamy względem odbiorcy. Z jednej strony jest to wada tego nośnika, nie wiadomo bowiem kto ogląda reklamę, z drugiej zaś zaleta, ponieważ zasięg reklamy jest o wiele większy niż na billboardach.

Plansze reklamowe na tyle autobusu należy umieszczać na poziomie oczu kierowców samochodów osobowych. Można wówczas mieć pewność, że przeczytają komunikat, chociażby czekając na zmianę świateł. Tę technikę stosują producenci części samochodowych, stacje obsługi i firmy pomocy drogowej.

Nośnikiem reklamy we wnętrzu środków transportu jest plakat, przy czym do tej kategorii należą nie tylko reklamy w autobusach i tramwajach, lecz także na stacjach kolejowych, autobusowych i w metrze. Reklamy we wnętrzu środków transportu po pierwsze, mogą zawierać znacznie więcej informacji tekstowych; czekając na pociąg czy autobus podróżni nudzą się i dla zabicia czasu chętnie czytają dłuższe komunikaty, podobnie zresztą jak użytkownicy transportu publicznego. W zatłoczonym autobusie pasażerowie raczej unikają kontaktu wzrokowego, wolą czytać reklamy, i to nawet kilkakrotnie.

 

Pozostałe artykuły z tej kategorii: « Reklama prasowa Gadżety reklamowe »