Projektowanie czasopism

Projektowanie czasopism i magazynów Projektowanie czasopism i magazynów
Nasze studio specjalizuje się w projektowaniu czasopism, magazynów i innego typu wydawnictw. W projektowaniu czasopism staramy się zwracać uwagę nie tylko na interesujący układ graficzny, dobór zdjęć czy innych elementów graficznych. Równie istotnym dla nas elementem jest dobór odpowiedniej typografii. To przede wszystkim ona decyduje, czy czasopismo lub innego typu wydawnictwo zwrócą uwagę odbiorcy.

Poligrafia i DTP.

Dawniej gazety i czasopisma nie wyglądały tak jak dzisiaj. Prasa w swych początkach to pisma pełne stron z dużą ilością tekstu z krzykliwymi tytułami. Ilustracje należały do rzadkości. Dopiero takie narzędzie jak komputer, sprawiło, że to nie tylko proces wytwarzania druków, ale proces przemyślanej fazy projektowej. Tworzenie obrazu oraz kształtu stron publikacji w sposób atrakcyjny, sprawia, że oko zatrzymuje się na treści na dłużej. Ale mimo tych zmian, od zawsze najważniejszym elementem, obok graficznego tworzenia, pozostaną słowa.

Czytelność tekstu i typografia

Litera jest cegiełką, z których zbudowany jest każdy tekst. Jej kształt jest efektem zmysłu artystycznego twórcy czcionki. Czcionek i fontów są niezliczone ilości. Wybór odpowiednich nie jest wcale prosty. Niektóre, z pozoru, wydawać się mogą bardzo do siebie podobne. Jednak zastosowane na stronie w różny sposób zaczynają pełnić różne role. Dobór odpowiedniej czcionki ma ogromne znaczenie i to ona ma decydujący wpływ na czytelność tekstu.

Czytelność tekstu jest najistotniejszym elementem opracowania magazynu. Oznacza to taki dobór wszystkich parametrów typograficznych, by odbiorca mógł odczytać tekst szybko i bez problemów.

Typografia istnieje wszędzie tam, gdzie pojawia się skład tekstu. Otacza nas świat wypełniony słowem drukowanym uzupełnianym przez obraz - ilustrację. Każde zadanie projektowe zwiera w sobie rozwiązywanie problemu relacji zachodzących pomiędzy ilustracją a typografią. Treść umieszczana na stronach w sąsiedztwie zdjęcia lub ilustracji powinna zostać przez czytelnika po prostu przeczytana i zrozumiana. To z pozoru proste zadanie może okazać się przyczyną wielu problemów, o których istnieniu profesjonalni graficy, muszą nie tylko wiedzieć, ale także umieć je rozwiązywać. Jeśli treści komunikatu zostanie nadana zła forma typograficzna, wówczas umieszczenie go na stronie czasopisma, straci sens.

Format papieru

Przed przystąpieniem do pracy nad jakimkolwiek projektem musimy określić format naszego projektu. Wybór formatu może okazać się rozwiązaniem kluczowym dla całości naszej pracy, ponieważ inaczej musi zostać zaprojektowany materiał tekstowy i ilustracyjny dla formatu pionowego, inaczej dla poziomego czy kwadratu.

W czasopismach dominuje format pionowy. Format poziomy i kwadratowy stosowany jest rzadziej. Wykorzystywany jest w książkach dla dzieci lub akcydensach. Pionowy prostokąt jest formatem najwygodniejszym ze względów ekonomicznych (wykorzystanie podstawowych formatów arkuszy papierów) i funkcjonalnych. Publikacje w takim formacie są wygodniejsze w użyciu, dobrze się je trzyma w ręce. Można też jednym, szybkim spojrzeniem ogarnąć zawartość obu sąsiednich stron.

Okładka

Okładka każdego czasopisma jest jego wizytówką, ma wyróżniać i zachęcać do kupna. Okładka zdaje się być jedynie dodatkiem do czasopisma. Znają Państwo to powiedzenie: „nie oceniaj książki po okładce”. Bardzo mądra rada. Niemniej okładka jest dla czasopisma równie ważna jak treść w nim zawarta. Szczególne znaczenie ma to w dzisiejszych czasach, gdy na rynku można znaleźć tysiące tytułów. Okładka staje się w tym momencie jedną z najważniejszych reklam czasopisma. Trzeba na niej umieścić takie informacje, które przyciągną czytelnika. Wyróżnią Państwa publikację spośród tysięcy innych.

Jednak magazyn czy też czasopismo to nie tylko atrakcyjna okładka. Dobrze zaprojektowany magazyn od pierwszej do ostatniej strony powinien łączyć się w jedną spójną, logiczną, czytelną i estetycznie wyglądającą całość.

 

Pozostałe artykuły z tej kategorii: Projektowanie broszur i katalogów »