Projektowanie plakatów

Projektowanie plakatów Projektowanie plakatów

Jedną z najstarszych i najbardziej popularnych dziedzin grafiki użytkowej jest właśnie plakat.
Szczególnie w naszym kraju, każdemu projektantowi grafiki powinno być znane określenie “Polska Szkoła Plakatu”. Nasze plakaty nawiązują zarówno do świetnej tradycji plakatu o charakterze artystycznym jak i reklamowym. Zajmujemy się profesjonalnym, ale przede wszystkim doskonałym pod względem artystycznym tworzeniem plakatów reklamowych, informacyjnych, teatralnych czy filmowych.

Krótko o plakacie

Plakaty reklamowe, plakaty informacyjne, plakaty polityczne-sugestywne, kolorowe, mające za zadanie przyciągnąć uwagę przypadkowego przechodnia. Od ponad 100 lat są nie tylko sposobem przekazu informacji, lecz także środkiem wyrazu artystycznego.

Niektórzy uważają, że lata świetności plakatu dawno już przeminęły. Dokonania klasyków tego gatunku, czyli artystów z XIX i początku XX wieku przeszły do historii. Wszystko wskazuje jednak na to, że sam plakat, jako bardzo nośna forma artystycznego wyrazu przetrwa jeszcze wiek XXI. Swoją żywotność forma ta zawdzięcza niewątpliwie otwartości plakacistów na wszelkie zmiany kolejnych stylów w sztuce, a także temu, że plakat pozostał ważnym elementem reklamy, niezależnie od inwazji radia i telewizji w tej dziedzinie.

Plakat artystyczny

Plakat to zadrukowany kawałek papieru, czasami niewielki a czasami o gigantycznych rozmiarach. Obecnie najczęściej spotykany w formie foto- lub typograficznej. Uwielbia ulicę, słupy ogłoszeniowe i ściany. Bywa napastliwy a przez to męczący w odbiorze, ale wynika to z jego podstawowej funkcji, jaką jest przyciągnięcie uwagi widza. Plakat uczy, bawi, wychowuje zarówno twórcę jak i odbiorcę. Od kiedy powstał do dzisiaj jest odzwierciedleniem wewnętrznych przeżyć artysty, a także stylów, kierunków i mody panującej w sztuce. Jest formalną syntezą treści czasu, w którym powstaje.

Twórcom Polskiej Szkoły Plakatu udało się na przełomie lat 50. i 60. wykreować własny styl projektowania. Jeden z największych mistrzów polskiego plakatu, Jan Młodożeniec (1929-2000) powiedział niegdyś: "nie znoszę zbieraczy. Kupi taki plakat i zachomikuje. Plakat powinien być na ulicy, tam żyje a nie w kolekcji." Dla wielu jednak początkiem kolekcji był plakat zerwany ze słupa. Co sprytniejsi potrafili znaleźć "dojście" do osób zajmujących się rozklejaniem plakatów. Tak było w latach 70. i 80. Dziś niestety niesłychanie rzadko zdarza się, by plakat, który zobaczymy na ulicy wywarł na nas takie wrażenie, abyśmy chcieli poruszyć niebo i ziemię by go zdobyć.

A szkoda…

Ulice miast często wypełnione są brzydkimi bilbordami, kiepską, krzykliwą reklamą nieudacznie ściągniętą z zachodu, pozbawioną wartości estetycznych. Tak jakby doświadczenia Polskiej Szkoły Plakatu nie przydały się do niczego.

Plakat reklamowy

Plakat reklamowy powinien przyciągać uwagę, być czytelny i przejrzysty, budzić ciekawość, być oryginalny, zostać zapamiętany i jednocześnie sprawić by konsument chciał nabyć reklamowany produkt.

Istnieje kilka zasad, którymi należy kierować się podczas tworzenia plakatu reklamowego. Można wykonać plakat poprawnie i zgodnie z tymi zasadami, jeśli jednak osoba która go tworzy nie ma zmysłu estetycznego reklama nie przyniesie pożądanego efektu i zamiast przyciągnąć klienta do siebie zniechęci go do swojej marki.

 

Pozostałe artykuły z tej kategorii: « Projektowanie książek Projektowanie ulotek »