Projektowanie książek

PROGRAFIKA zajmuje się profesjonalnym projektowaniem książek dla dzieci i dorosłych. Dla niektórych ludzi książka jest zszytą bądź sklejoną formą kartek w oprawie, na których wydrukowane są litery składające się na jakiś dłuższy tekst. Dla części czytelników książka jest zapisem ludzkich myśli, nośnikiem treści literackich, formą szlachetną i ważną. W cyfrowym świecie ludzie otoczeni są ze wszech miar rzeczywistością spixelizowaną i tym bardziej książka uchodzi za wartość cenną, a tradycja czytania "papierowych" tekstów warta jest kultywowania.

Zaprojektowanie książki jest dla grafika wyzwaniem. Jest sposobem na przekazanie jej treści. Okładka, typografia, wybór papieru, kompozycja, format, sposób jej szycia czy klejenia są najważniejszymi elementami projektowania książki.

Typografia

Poskładane litery są mową wydrukowanej strony. Na świecie istnieją tysiące rodzajów fontów, większość z nich wydaje się identyczna a jednak kiedy by się im przyjrzeć z bliska to okaże się ze każda z nich różni się od siebie, każdy font ma swój niepowtarzalny charakter a każda litera w czcionce żyje swoim własnym życiem.

Czytanie książki to spotkanie intymne, czytelnik utrzymuje wzajemny stosunek z książką samotnie. To zetknięcie się czytelnika z myślą autora. Książka zawsze powinna być zaprojektowana w taki sposób aby w tym obcowaniu po prostu nie przeszkadzać.

Okładka książki

Projektowanie okładki książki jest zadaniem trudnym. Dobra okładka musi być atrakcyjna wizualnie, trafiać do oczu klienta, bo jest często pierwszym bodźcem, dzięki któremu czytelnik wybiera daną pozycję. Projekt okładki książki musi również odzwierciedlać sam klimat książki.

Wybór papieru

Papier podnosi wartość książki. Podobnie jak okładka, papier powinien harmonizować z jej treścią i odzwierciedlać jej klimat. Każdy rodzaj papieru jest unikalny, każdy ma inne właściwości, które mają decydujący wpływ na końcowy rezultat drukowania i walory estetyczne książki.

Ilustracje do książek

Nie tylko tekst składa się na piękno książki. Oprawa, ubiór graficzny w skład, istnieją w poligrafii prawie tak długo jak sama książka. Obrazem można przedstawić historię, której nie da się ubrać w słowa. Ilustracja może mieć wiele twarzy. Może buntować, rozweselać, smucić, irytować, prowokować, jednym słowem grać na ludzkich doznaniach. PROGRAFIKA wykonuje takie ilustracje do książek, ubrane w fantazyjne ilustracje dla dzieci, ilustracje edukacyjne czy też dla potrzeb reklamy.

Pozostałe artykuły z tej kategorii: « Foldery reklamowe Projektowanie plakatów »